Integrated Device Technology (IDT) 72275L15TF8
72275L15TF8 picture photo
Mfg. Part Number
72275L15TF8
Brief Description
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64STQFP
Datasheet Download
72275L15TF8.pdf
Availability of 72275L15TF8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
72275L15TF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72275L15TF8
Internal Part NumberEIS-72275L15TF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2014
Standard Package1,250
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size576K (32K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)90mA
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72275L15TF8
Related Links72275, 72275L15TF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72275L15TF8 Details Description
Related parts for 72275L15TF8
CARD EDGE CONN 20POS W/O FLANGE datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf