| Internal Part Number | EIS-72403L25SO8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 31/Jul/2014 Multiple Devices 05/Sep/2014 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 7200 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 256 (64 x 4) | |
| Function | Asynchronous | |
| Data Rate | 25MHz | |
| Access Time | 34ns | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | No | |
| Retransmit Capability | No | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |