TT Electronics/BI 7276R10KL.25
7276R10KL.25 picture photo
Mfg. Part Number
7276R10KL.25
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
7276R10KL.25.pdf
Availability of 7276R10KL.25
QUANTITY
7276R10KL.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7276R10KL.25
Internal Part NumberEIS-7276R10KL.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series7270
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.811" (20.60mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7276R10KL.25
Related Links7276R1, 7276R10KL.25 Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
7276R10KL.25 Details Description
Related parts for 7276R10KL.25
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
3G3RX EMC FILTER, 3G3RX-A4055/ datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD datasheet.pdf