Littelfuse 72R250XF
72R250XF picture photo
Mfg. Part Number
72R250XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 72V 2.50A RADIAL
Datasheet Download
72R250XF.pdf
Availability of 72R250XF
QUANTITY
72R250XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72R250XF
Internal Part NumberEIS-72R250XF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product72R Series - 72V Resettable PTC
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 72R
PackagingBulk
Voltage - Max72V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.050 ~ 0.130 Ohm