Integrated Device Technology (IDT) 72V05L15JG
72V05L15JG picture photo
Mfg. Part Number
72V05L15JG
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO ASYNCH 4096X18 32PLCC
Datasheet Download
72V05L15JG.pdf
Availability of 72V05L15JG
QUANTITY
72V05L15JG Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V05L15JG
Internal Part NumberEIS-72V05L15JG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTube
Memory Size72K (8K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time15ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)75mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V05L15JG
Related Links72V05, 72V05L15JG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V05L15JG Details Description
Related parts for 72V05L15JG
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf