| Internal Part Number | EIS-72V3650L15PFI8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 72K (2K x 36) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 66.7MHz | |
| Access Time | 10ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 40mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |