| Internal Part Number | EIS-72V3680L15PFI | |
| Standard Package | 36 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 576K (16K x 36) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 66.7MHz | |
| Access Time | 10ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 40mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |