TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/71R1006N-LC
M83723/71R1006N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/71R1006N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
M83723/71R1006N-LC.pdf
Availability of M83723/71R1006N-LC
QUANTITY
M83723/71R1006N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/71R1006N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/71R1006N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/71R1006N-LC
Related LinksM83723/71, M83723/71R1006N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/71R1006N-LC Details Description
Related parts for M83723/71R1006N-LC
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 55A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
STAR RING (STEEL) ON TAPE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf