Integrated Device Technology (IDT) 72V84L15PA8
72V84L15PA8 picture photo
Mfg. Part Number
72V84L15PA8
Brief Description
IC FIFO ASYNCH 2048X18 56TSSOP
Datasheet Download
72V84L15PA8.pdf
Availability of 72V84L15PA8
QUANTITY
72V84L15PA8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V84L15PA8
Internal Part NumberEIS-72V84L15PA8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Update 22/Jul/2015
Carrier Tape Update 23/Oct/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size72K (4K x 9 x 2)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time15ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)100mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package56-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V84L15PA8
Related Links72V84, 72V84L15PA8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V84L15PA8 Details Description
Related parts for 72V84L15PA8
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
IC DAC OCTAL 8BIT W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 37.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf