Amphenol Industrial 73-87318-11S
73-87318-11S picture photo
Mfg. Part Number
73-87318-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
73-87318-11S.pdf
Availability of 73-87318-11S
QUANTITY
73-87318-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of 73-87318-11S
Internal Part NumberEIS-73-87318-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73-87318-11S
Related Links73-873, 73-87318-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
73-87318-11S Details Description
Related parts for 73-87318-11S
IDC CABLE - MKC26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 170 OHM SMD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf