Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/45
739W-X2/45 picture photo
Mfg. Part Number
739W-X2/45
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
TMPR RES NEMA 5-15R SNP-IN OUTLT
Datasheet Download
739W-X2/45.pdf
Availability of 739W-X2/45
QUANTITY
739W-X2/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 739W-X2/45
Internal Part NumberEIS-739W-X2/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNEMA 5-15R Tamper Resistant Power Outlet
AC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series739W
PackagingBulk
Connector StyleNEMA 5-15
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationIDC
Switch Features-
FeaturesTerminating Cover
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.50mm x 24.50mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalscUL, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)739W-X2/45
Related Links739W-, 739W-X2/45 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
739W-X2/45 Details Description
Related parts for 739W-X2/45
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
6184-2 SHEAR PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.953 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 7MM datasheet.pdf
LMZFL 5/6/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf