Bourns Inc. 73F153AF-RC
73F153AF-RC picture photo
Mfg. Part Number
73F153AF-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 150MA 8.8 OHM TH
Datasheet Download
73F153AF-RC.pdf
Availability of 73F153AF-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
73F153AF-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 73F153AF-RC
Internal Part NumberEIS-73F153AF-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL73F Series Apr/2015
Standard Package72
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series73F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.8 Ohm Max
Q @ Freq140 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.580" Dia x 0.625" L (14.73mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73F153AF-RC
Related Links73F15, 73F153AF-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
73F153AF-RC Details Description
Related parts for 73F153AF-RC
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 2X6 PRESS FIT L-P datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 86-SMD PLAST datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
090/250 HYB 12P PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 28 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf