CTS Electronic Components 73L7R39F
73L7R39F picture photo
Mfg. Part Number
73L7R39F
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
73L7R39F.pdf
Availability of 73L7R39F
QUANTITY
73L7R39F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L7R39F
Internal Part NumberEIS-73L7R39F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L7R39F
Related Links73L7, 73L7R39F Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L7R39F Details Description
Related parts for 73L7R39F
RECTIFIER BRIDGE 2A 400V KBPM datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf