CTS Electronic Components 73M2R007G
73M2R007G picture photo
Mfg. Part Number
73M2R007G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.007 OHM 2% 2W 2512
Datasheet Download
73M2R007G.pdf
Availability of 73M2R007G
QUANTITY
73M2R007G Order Process
Ship out your order
Specifications of 73M2R007G
Internal Part NumberEIS-73M2R007G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73M2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.007
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.138" W (6.40mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73M2R007G
Related Links73M2, 73M2R007G Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73M2R007G Details Description
Related parts for 73M2R007G
RES SMD 412K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SHELF SLIDING 4-POST 1U datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf