CTS Electronic Components 741C083390J
741C083390J picture photo
Mfg. Part Number
741C083390J
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804
Datasheet Download
741C083390J.pdf
Availability of 741C083390J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083390J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083390J
Internal Part NumberEIS-741C083390J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083390J
Related Links741C0, 741C083390J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083390J Details Description
Related parts for 741C083390J
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET QUAD HS 20-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 32QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 0.1% 1.5W datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 220 OHM 20DRT datasheet.pdf
680UF 63V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf
1200UF 80V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf