CTS Electronic Components 742C083180JTR
742C083180JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083180JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206
Datasheet Download
742C083180JTR.pdf
Availability of 742C083180JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C083180JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083180JTR
Internal Part NumberEIS-742C083180JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083180JTR
Related Links742C08, 742C083180JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083180JTR Details Description
Related parts for 742C083180JTR
RES SMD 69.8OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
TERM BLK 63A DIN RAIL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HOUSING GREEN datasheet.pdf
1.25MM M/F 34POS 28AWG 300MM datasheet.pdf
SINGLE BAND WIFI, 5GHZ, PCB, CHA datasheet.pdf