CTS Electronic Components 742C0836201FP
742C0836201FP picture photo
Mfg. Part Number
742C0836201FP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 1206
Datasheet Download
742C0836201FP.pdf
Availability of 742C0836201FP
QUANTITY
742C0836201FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C0836201FP
Internal Part NumberEIS-742C0836201FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C0836201FP
Related Links742C08, 742C0836201FP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C0836201FP Details Description
Related parts for 742C0836201FP
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 200NS 28DIP datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 75MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 1/2-100' YELL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf