CTS Electronic Components 742C083820JTR
742C083820JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C083820JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206
Datasheet Download
742C083820JTR.pdf
Availability of 742C083820JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C083820JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C083820JTR
Internal Part NumberEIS-742C083820JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C083820JTR
Related Links742C08, 742C083820JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C083820JTR Details Description
Related parts for 742C083820JTR
RES 1 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf