Qualtek Electronics Corp. 742W-15/19
742W-15/19 picture photo
Mfg. Part Number
742W-15/19
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM
Datasheet Download
742W-15/19.pdf
Availability of 742W-15/19
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742W-15/19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 742W-15/19
Internal Part NumberEIS-742W-15/19
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAC Receptacles
PCN Assembly/OriginVDE to TUV 07/Jul/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series742W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3 per connection (4)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.51mm x 95.76mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742W-15/19
Related Links742W-, 742W-15/19 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
742W-15/19 Details Description
Related parts for 742W-15/19
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 500A SP6 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF SGL SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS W/SOCKET datasheet.pdf