CTS Electronic Components 743C043471JPTR
743C043471JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C043471JPTR
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 1008
Datasheet Download
743C043471JPTR.pdf
Availability of 743C043471JPTR
QUANTITY
743C043471JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043471JPTR
Internal Part NumberEIS-743C043471JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043471JPTR
Related Links743C043, 743C043471JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043471JPTR Details Description
Related parts for 743C043471JPTR
IC STEREO D/A W/DUAL PLL 24-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/14/90LF 3.2 BK datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf