CTS Electronic Components 743C083181JP
743C083181JP picture photo
Mfg. Part Number
743C083181JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2008
Datasheet Download
743C083181JP.pdf
Availability of 743C083181JP
QUANTITY
743C083181JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083181JP
Internal Part NumberEIS-743C083181JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083181JP
Related Links743C08, 743C083181JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083181JP Details Description
Related parts for 743C083181JP
LED SUPER BRITE YEL T1-3/4 VERT datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HAN 3A USB-KIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COAX CONTACT ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf