CTS Electronic Components 744C043470JP
744C043470JP picture photo
Mfg. Part Number
744C043470JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 1210
Datasheet Download
744C043470JP.pdf
Availability of 744C043470JP
QUANTITY
744C043470JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C043470JP
Internal Part NumberEIS-744C043470JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.54mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C043470JP
Related Links744C04, 744C043470JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C043470JP Details Description
Related parts for 744C043470JP
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CIR BRKR 14A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN CAP DSUB9 FOR SOCKET datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 160POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 800V TO-93 datasheet.pdf
SLA 03/180 3.2SN OG datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf