CTS Electronic Components 744C083100JP
744C083100JP picture photo
Mfg. Part Number
744C083100JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012
Datasheet Download
744C083100JP.pdf
Availability of 744C083100JP
QUANTITY
744C083100JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083100JP
Internal Part NumberEIS-744C083100JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083100JP
Related Links744C08, 744C083100JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083100JP Details Description
Related parts for 744C083100JP
RES SMD 8.66K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
V.I CHIP BCM BUS CONVERTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECT CABLE FOR POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CONTACT FEMALE SZ 12 SLVR PLTNG datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf