Vishay/Dale CRCW0201562RFNED
CRCW0201562RFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201562RFNED
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201562RFNED.pdf
Availability of CRCW0201562RFNED
QUANTITY
CRCW0201562RFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201562RFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201562RFNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201562RFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201562RFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201562RFNED Details Description
Related parts for CRCW0201562RFNED
CLIP BATT NICAD 1.375-1.500" SS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN TH datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 565POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf