Bourns Inc. MOV-20D301KTR
MOV-20D301KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D301KTR
Brief Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D301KTR.pdf
Availability of MOV-20D301KTR
QUANTITY
MOV-20D301KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D301KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D301KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts190VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy136J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D301KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D301KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D301KTR Details Description
Related parts for MOV-20D301KTR
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=100FT datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 7 SEC datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLTAGE OUT 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf