CTS Electronic Components 744C083270JTR
744C083270JTR picture photo
Mfg. Part Number
744C083270JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 2012
Datasheet Download
744C083270JTR.pdf
Availability of 744C083270JTR
QUANTITY
744C083270JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083270JTR
Internal Part NumberEIS-744C083270JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10
Series744
PackagingCut Tape (CT)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083270JTR
Related Links744C08, 744C083270JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083270JTR Details Description
Related parts for 744C083270JTR
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
FAN BLOWER 51.6X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
COVER CIRCULAR 1.715" ID 500PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV JB 1808 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf