Texas Instruments 74ACT11032D
74ACT11032D picture photo
Mfg. Part Number
74ACT11032D
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-SOIC
Datasheet Download
74ACT11032D.pdf
Availability of 74ACT11032D
QUANTITY
74ACT11032D Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACT11032D
Internal Part NumberEIS-74ACT11032D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ACT
PackagingTube
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL8.1ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package16-SOIC N
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACT11032D
Related Links74ACT, 74ACT11032D Datasheet, Texas Instruments Distributor
74ACT11032D Details Description
Related parts for 74ACT11032D
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 2WIRE W/BUF SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SC706L datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf