Texas Instruments 74ACT11240DW
74ACT11240DW picture photo
Mfg. Part Number
74ACT11240DW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SOIC
Datasheet Download
74ACT11240DW.pdf
Availability of 74ACT11240DW
QUANTITY
74ACT11240DW Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACT11240DW
Internal Part NumberEIS-74ACT11240DW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACT11240DW
Related Links74ACT1, 74ACT11240DW Datasheet, Texas Instruments Distributor
74ACT11240DW Details Description
Related parts for 74ACT11240DW
CONN RING 16-22 AWG #4 PL-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0202 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 600W datasheet.pdf
PANEL SIDE 35X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 220MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
MOD DDR3 SDRAM 1GB 240UDIMM COM datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf