NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT240D-Q100J
74AHCT240D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT240D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC
Datasheet Download
74AHCT240D-Q100J.pdf
Availability of 74AHCT240D-Q100J
QUANTITY
74AHCT240D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT240D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHCT240D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT240D-Q100J
74AHCT240D-Q100J Details Description
Related parts for 74AHCT240D-Q100J
CONN CABLE GRIP CPC 6.35-8.89MM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CORD REEL INDUST DUTY W/O CABLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf