Fairchild Semiconductor 74ALVC16240MTDX
74ALVC16240MTDX picture photo
Mfg. Part Number
74ALVC16240MTDX
Brief Description
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP
Datasheet Download
74ALVC16240MTDX.pdf
Availability of 74ALVC16240MTDX
QUANTITY
74ALVC16240MTDX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ALVC16240MTDX
Internal Part NumberEIS-74ALVC16240MTDX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ALVC16240MTDX
Related Links74ALVC1, 74ALVC16240MTDX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ALVC16240MTDX Details Description
Related parts for 74ALVC16240MTDX
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER EMI 1.4 UF L TYPE datasheet.pdf
I/O MODULE 12 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V SMD1 datasheet.pdf