Texas Instruments 74ALVCH16240DLRG4
74ALVCH16240DLRG4 picture photo
Mfg. Part Number
74ALVCH16240DLRG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP
Datasheet Download
74ALVCH16240DLRG4.pdf
Availability of 74ALVCH16240DLRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ALVCH16240DLRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ALVCH16240DLRG4
Internal Part NumberEIS-74ALVCH16240DLRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVCH
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ALVCH16240DLRG4
Related Links74ALVCH1, 74ALVCH16240DLRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
74ALVCH16240DLRG4 Details Description
Related parts for 74ALVCH16240DLRG4
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1812 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 10POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
SAC-HZ-4P-2 0-542/FS SH SCO BK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 70VAC datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf