Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-19A-300AV
NPI-19A-300AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-19A-300AV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 300PSI ABS
Datasheet Download
NPI-19A-300AV.pdf
Availability of NPI-19A-300AV
QUANTITY
NPI-19A-300AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-19A-300AV
Internal Part NumberEIS-NPI-19A-300AV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-19
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply10V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-19A-300AV
NPI-19A-300AV Details Description
Related parts for NPI-19A-300AV
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SMART BATTERY 3V 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10A M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf