NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AVCH16T245DGG,11
74AVCH16T245DGG,11 picture photo
Mfg. Part Number
74AVCH16T245DGG,11
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
TXRX 16BIT TRANSLAT 48TSSOP
Datasheet Download
74AVCH16T245DGG,11.pdf
Availability of 74AVCH16T245DGG,11
QUANTITY
74AVCH16T245DGG,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AVCH16T245DGG,11
Internal Part NumberEIS-74AVCH16T245DGG,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series74AVCH
PackagingTube
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits2
Channels per Circuit8
Voltage - VCCA0.8 V ~ 3.6 V
Voltage - VCCB0.8 V ~ 3.6 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate380Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AVCH16T245DGG,11
74AVCH16T245DGG,11 Details Description
Related parts for 74AVCH16T245DGG,11
POT 10K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR 2WIRE 3V 8-DFN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM NO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICROSCOPE DIGITAL PEN USB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN FLEX 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf