Fairchild Semiconductor 74F125SCX
74F125SCX picture photo
Mfg. Part Number
74F125SCX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER TRI-ST QD N-INV 14SOIC
Datasheet Download
74F125SCX.pdf
Availability of 74F125SCX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74F125SCX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F125SCX
Internal Part NumberEIS-74F125SCX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F125SCX
Related Links74F1, 74F125SCX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F125SCX Details Description
Related parts for 74F125SCX
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 410MA 280 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
RACK MOUNT KIT FOR 1785B - 1788 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DAC 8BIT MICROPWR R-R TSOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
22MM WHITE 12V WIRES datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf