| Internal Part Number | EIS-74F251APC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Multiplexer | |
| Circuit | 1 x 8:1 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |