Fairchild Semiconductor 74F253SCX
74F253SCX picture photo
Mfg. Part Number
74F253SCX
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
MULTIPLEXER DUAL 4IN 3ST 16SOIC
Datasheet Download
74F253SCX.pdf
Availability of 74F253SCX
QUANTITY
74F253SCX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F253SCX
Internal Part NumberEIS-74F253SCX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit2 x 4:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low3mA, 24mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F253SCX
Related Links74F2, 74F253SCX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F253SCX Details Description
Related parts for 74F253SCX
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf