| Internal Part Number | EIS-74F273SJX | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Master Reset | |
| Type | D-Type | |
| Output Type | Non-Inverted | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Frequency - Clock | 160MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 44mA | |
| Input Capacitance | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 74F273SJX | |
| Related Links | 74F2, 74F273SJX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor | |
 | 28100-0273 | CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCHES | datasheet.pdf | |