NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC3GU04DP-Q100H
74HC3GU04DP-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HC3GU04DP-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER GATE TRPL 8TSSOP
Datasheet Download
74HC3GU04DP-Q100H.pdf
Availability of 74HC3GU04DP-Q100H
QUANTITY
74HC3GU04DP-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC3GU04DP-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HC3GU04DP-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.3 V ~ 1.2 V
Logic Level - High1.7 V ~ 4.8 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL13ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-TSSOP
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC3GU04DP-Q100H
74HC3GU04DP-Q100H Details Description
Related parts for 74HC3GU04DP-Q100H
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PNL MT 7MM 12V CHROME RED datasheet.pdf
RES SMD 198 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 4POS BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
JUMPER RELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf