Vishay/Dale RLR32C1800GMB14
RLR32C1800GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1800GMB14
Brief Description
RES 180 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1800GMB14.pdf
Availability of RLR32C1800GMB14
QUANTITY
RLR32C1800GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1800GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1800GMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1800GMB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1800GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1800GMB14 Details Description
Related parts for RLR32C1800GMB14
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 80DB 20X27MM datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 15E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRI-BAND HSPA 7.2 EMB USB MODEM datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
7201404 datasheet.pdf
WATER TIGHT BOX KIT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC datasheet.pdf