NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT4053D-Q100,11
74HCT4053D-Q100,11 picture photo
Mfg. Part Number
74HCT4053D-Q100,11
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX TRPL 2CH 16SOIC
Datasheet Download
74HCT4053D-Q100,11.pdf
Availability of 74HCT4053D-Q100,11
QUANTITY
74HCT4053D-Q100,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT4053D-Q100,11
Internal Part NumberEIS-74HCT4053D-Q100,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit3 x 2:1
On-State Resistance140 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 5.5 V, ±1 V ~ 5 V
Current - Supply16µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT4053D-Q100,11
74HCT4053D-Q100,11 Details Description
Related parts for 74HCT4053D-Q100,11
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RING AVIKRIMP TAPED (BB-818-38T) datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
DSUB 37 M PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
IC HYBRID MOTOR DVR 1.5A 12SIP datasheet.pdf