Fairchild Semiconductor 74LCX240MSA
74LCX240MSA picture photo
Mfg. Part Number
74LCX240MSA
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP
Datasheet Download
74LCX240MSA.pdf
Availability of 74LCX240MSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LCX240MSA Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX240MSA
Internal Part NumberEIS-74LCX240MSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LCX
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX240MSA
Related Links74LCX, 74LCX240MSA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LCX240MSA Details Description
Related parts for 74LCX240MSA
IDC CABLE - MKC60A/MC60G/X datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75.6VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf