Texas Instruments 74LVCR162245DLG4
74LVCR162245DLG4 picture photo
Mfg. Part Number
74LVCR162245DLG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP
Datasheet Download
74LVCR162245DLG4.pdf
Availability of 74LVCR162245DLG4
QUANTITY
74LVCR162245DLG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVCR162245DLG4
Internal Part NumberEIS-74LVCR162245DLG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVCR
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low12mA, 12mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVCR162245DLG4
Related Links74LVCR16, 74LVCR162245DLG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
74LVCR162245DLG4 Details Description
Related parts for 74LVCR162245DLG4
RELAY SSR QUAD 2.5A SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CABLE SCSI III -I HD68M/C50M 10' datasheet.pdf
SENS 3PSIG 0.5-4.5 V 1/8-27 NPT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
TOUCHSCRN COLOR RS422 SLVR 24VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf