Fairchild Semiconductor 74LVTH240SJ
74LVTH240SJ picture photo
Mfg. Part Number
74LVTH240SJ
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP
Datasheet Download
74LVTH240SJ.pdf
Availability of 74LVTH240SJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LVTH240SJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVTH240SJ
Internal Part NumberEIS-74LVTH240SJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVTH
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVTH240SJ
Related Links74LVT, 74LVTH240SJ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LVTH240SJ Details Description
Related parts for 74LVTH240SJ
BATTERY VRLA 12V 65AH datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 6POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR ADNS-2051 datasheet.pdf
IC D-TYPE NEG TRG SNGL 16QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 600VAC/VDC datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 25POS PIN 24" WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TONKER, SPRING LOADED datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf