| Internal Part Number | EIS-74V1T77STR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Family | Logic - Latches | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch | |
| Circuit | 1:1 | |
| Output Type | Standard | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Delay Time - Propagation | 5.3ns | |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 74V1T77STR | |
| Related Links | 74V1T, 74V1T77STR Datasheet, ST Distributor | |
 | 221185-7 | CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP | datasheet.pdf | |