NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74VHCT541BQ-Q100X
74VHCT541BQ-Q100X picture photo
Mfg. Part Number
74VHCT541BQ-Q100X
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20DHVQFN
Datasheet Download
74VHCT541BQ-Q100X.pdf
Availability of 74VHCT541BQ-Q100X
QUANTITY
74VHCT541BQ-Q100X Order Process
Ship out your order
Specifications of 74VHCT541BQ-Q100X
Internal Part NumberEIS-74VHCT541BQ-Q100X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-DHVQFN (4.5x 2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74VHCT541BQ-Q100X
74VHCT541BQ-Q100X Details Description
Related parts for 74VHCT541BQ-Q100X
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 360MA 1.27 OHM datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V Y5U 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf