Amphenol Industrial 75-107636-15S
75-107636-15S picture photo
Mfg. Part Number
75-107636-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE SKT
Datasheet Download
75-107636-15S.pdf
Availability of 75-107636-15S
QUANTITY
75-107636-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-107636-15S
Internal Part NumberEIS-75-107636-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesQWL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-107636-15S
Related Links75-107, 75-107636-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-107636-15S Details Description
Related parts for 75-107636-15S
RES 1.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 8C8 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
4-20 CURRENT OUTPUT E5X ONLY datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 2048X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 6POS FMALE 12' datasheet.pdf