Amphenol Industrial 75-474116-1S
75-474116-1S picture photo
Mfg. Part Number
75-474116-1S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE SKT
Datasheet Download
75-474116-1S.pdf
Availability of 75-474116-1S
QUANTITY
75-474116-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-474116-1S
Internal Part NumberEIS-75-474116-1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-474116-1S
Related Links75-474, 75-474116-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-474116-1S Details Description
Related parts for 75-474116-1S
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 20DB datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 2% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
SWITCH ROLL PLUNGER SPDT 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.740" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 300MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf