Amphenol Industrial 75-74720-27S
75-74720-27S picture photo
Mfg. Part Number
75-74720-27S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
75-74720-27S.pdf
Availability of 75-74720-27S
QUANTITY
75-74720-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-74720-27S
Internal Part NumberEIS-75-74720-27S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-74720-27S
Related Links75-747, 75-74720-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-74720-27S Details Description
Related parts for 75-74720-27S
RES SMD 1.1M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DGTL SW 1024X1024 3.3V 64TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf