Amphenol Industrial 75-74740-56S
75-74740-56S picture photo
Mfg. Part Number
75-74740-56S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
75-74740-56S.pdf
Availability of 75-74740-56S
QUANTITY
75-74740-56S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-74740-56S
Internal Part NumberEIS-75-74740-56S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-74740-56S
Related Links75-747, 75-74740-56S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-74740-56S Details Description
Related parts for 75-74740-56S
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL AS13985F27 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1924FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BLACK TRANSFER RIBBON 1" datasheet.pdf