FFF 76151-010LF
76151-010LF picture photo
Mfg. Part Number
76151-010LF
Manufacturer
Product Category
Terminals - PC Pin, Single Post Connectors
Brief Description
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD
Datasheet Download
76151-010LF.pdf
Availability of 76151-010LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
76151-010LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 76151-010LF
Internal Part NumberEIS-76151-010LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - PC Pin, Single Post Connectors
SeriesBergpin®
PackagingBulk
Terminal TypeSingle Post
Terminal StylePin Retention
Pin Size - Above Flange0.025" (0.64mm) Square
Pin Size - Below Flange0.025" (0.64mm) Square
Length Above Flange-
Length Below Flange-
Length - Overall0.700" (17.78mm)
Flange Diameter-
Mounting Hole Diameter0.032" ~ 0.034" (0.81mm ~ 0.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
InsulationNon-Insulated
Board Thickness0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Material - Insulation-
Insulation Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76151-010LF
Related Links76151, 76151-010LF Datasheet, FFF Distributor
76151-010LF Details Description
Related parts for 76151-010LF
TRANS 2NPN 160V 0.2A SOT26 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC/MULT/BUFFER OCT 20-SSOP datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE 4M 22AWG PVC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
4 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 WHT 25X4' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf